5 tipů, jak ulevit očím při alergii
12. 6. 2022Od lupy ke klenotu. Historie brýlí, která vás překvapí!
26. 6. 2022Záněty očí zná skoro každý, příčiny mohou být různé. Každý z nás se s takovým zánětem alespoň jednou setkal. Příčiny těchto onemocnění mohou být dlouhodobého i krátkodobého charakteru. Jedná se například o zánět spojivek či ječné zrno. Vždy je potřeba zánět rychle zaléčit. Co dělat když vás takový zánět postihne na dovolené?
Zánět spojivek
Zánět spojivek je nejběžnější oční onemocnění, které postihuje malé i velké, a to v souvislosti buď s virovou nebo bakteriální příčinou. Může být způsoben i díky oční alergií, o které jsme psali v minulém článku. Odborně zánět spojivek nazýváme infekční či alergická konjunktivitida. Příznakem obou variant je zanícená rohovka, což je průsvitná membrána nad bělmem. Oko vás tím pádem začne pálit, můžete začít slzet, případně vás oko i škrábe a z oka vytéká lepkavá tekutina. V tomto případě byste měli navštívit vždy očního lékaře, aby zjistil, jaká je příčina zanícení a mohl vám tak nasadit kapky, buď antihistaminika nebo antibiotické kapky. Léčba většinou rychle zabere a oko se po pár dnech upraví do normálu.
Pozor! Zánět spojivek, pokud je infekčního rázu, je nakažlivý. I když ještě nemáte příznaky, tak můžete být infekční. To jste pak po celou dobu onemocnění. Naopak alergické záněty spojivek nejsou přenosné a většinou k tomu patří i senná rýma, či kožní alergie.
Ječné zrno
Nepříjemnost v oku, která může také dost potrápit. Způsobuje ho většinou zanícení mazové žlázky na víčkách mezi řasami, a to díky působením bakterií, které se do očí dostávají z okolní kůže. Je to dáno nedostatečnou hygienou, nesprávným odličováním či špatnou hygienou při používání kontaktních čoček, ale ječné zrno může vzniknout i díky nedostatku vitaminu B nebo sníženou imunitou a dalšími faktory. Toto onemocnění není infekční.
S ječným zrnem nemusíte ani k lékaři, pokud nenastanou nějaké komplikace. Většinou do týdne samo zmizí. Ale oko bude nepříjemné napuchlé, může pálit a řezat. Boulička s hnisem poté může prasknout, což je většinou úleva, nicméně hnis se musí z oka pravidelně čistit, a to ideálně borovou vodou. Pro úlevu můžete použít dostupné léky, například Ophtalmo Septonex. Můžete použít i heřmánkový obklad. U dětí je průběh stejný s tím rozdílem, že děti si do oka při bolesti často sahají, tam je dobré oko po každém vyčištění přelepit a předejít tak komplikacím.
Pokud je oko po několika dnech stále bolestivé, je dobré navštívit lékaře, který většinou nasadí antibiotickou mast či jinou léčbu. Ječné zrno může být pak i chronického rázu. Ovšem nikdy se nesnažte si hnisavý váček propíchnout. Mohli byste si způsobit závažné komplikace.
Časté jsou i záněty způsobené nošením kontaktních čoček – jako je zánět rohovky (keratitida), která když se neléčí, může způsobit zjizvení rohovky. Opět můžeme toto onemocnění rozdělit na virové, bakteriální a plísňové. Častou příčinou je pokud kontaktní čočky nosíte stále i přes noc a oči si tak nemohou odpočinout. Samozřejmostí je pak opravdu důkladná hygiena. S čočkami se nikdy nesmíte sprchovat! Tekoucí voda může obsahovat mikroorganismy – jako je třeba Acanthamoeba, která našemu tělu nevadí, ale naším očím ano, protože se drží na kontaktních čočkách, kde může způsobit zánět oka. Proto je dobré si před sprchováním čočky vyndávat a používat na oplach čoček , ale i pouzder jen určený roztok.
Stejně tak předejděte kontaktu očí s nasazenými kontaktními čočkami s vodou v bazénu i v moři. Používejte na koupaní plavecké či potápěčské brýle. K vodě a na dovolenou doporučujeme vždy jednodenní kontaktní čočky. V POP OPTIK vám rádi poradíme s jejich výběrem.
Co když se mi oči zanítí na dovolené?
Doporučujeme doplnit lékárničku o již zmíněný Opthalmo Septonex kapky, které vám uleví od neinfekčního zánětu spojivek, či zánětu rohovky, můžou jej používat i děti. Pokud tedy na dovolené začnete mít problém se zarudnutím očí, můžete kapky začít používat, ale vyhledejte také očního lékaře, aby zhodnotil příčinu zánětu. Pokud trpíte alergiemi, tak nezapomeňte kapky na léčbu alergického zánětlivého onemocnění. A také by vám nemělo chybět v lékárničce něco na výplach očí, pokud by se vám do oka dostal cizí předmět.
Vždy platí, že lepší je i na dovolené vyhledat lékaře, nežli řešit následky neléčeného zánětu či poranění oka po příjezdu domů.