Od lupy ke klenotu. Historie brýlí, která vás překvapí!
26. 6. 2022Brýlové čočky, které se přizpůsobí světlu!
10. 7. 2022Zrak je jedním z našich nejdůležitějších smyslů. Pokud si zrak poškodíme je to často velký problém, který obrátí náš život vzhůru nohama.
Oko se skládá ze tří důležitých částí. Jedná se o povrchovou, střední a vnitřní vrstvu. Povrchová část se skládá z bělma a rohovky. Střední část se skládá z cévnaté vrstvy, cévnatky, řasnatého tělíska a duhovky. V poslední vnitřní vrstvě najdete sítnici.
Cizí tělísko v oku
Jedním z nejčastějších úrazů oka je vniknutí cizího tělíska. Hodně záleží na tom, jak je tělísko velké a kam až se dostane. Pokud zůstává pod víčkem, nebo na rohovce, nemusí napáchat veliké škody. V tomto případě je jen nutné dostat tělísko ven. Pokud ale tělísko vnikne dovnitř do oka, tedy dále pod víčko, je poranění závažnější a záleží jaké nitrooční tkáně tělísko poškodí. Platí, že tělísko, které sami nemůžete z oka vyndat, či vyplavit, jako například mušku, nebo řasu, řešte to vždy co nejdříve s očním lékařem.
Poranění ostrým předmětem
U tohoto poranění ostrý předmět jako třeba sklo, většinou proniká vrstvami oka. Tato poranění jsou většinou závažného charakteru, pokud je rána hlubší a předmět pronikne hlouběji do oka. Pokud se poraní pouze rohovka, můžete mít díky zjizvení zhoršené vidění. Důležité je předmět nikdy laicky nevyndávat a vždy vyhledat lékařkou odbornou pomoc.
Poleptání nebo popálení oka
Pokud budete zacházet neopatrně s chemickou látkou, může se stát, že vám poleptá nejen kůži, ale dostane se i do očí. Každé takové poleptání ať už čistící látkou, benzínem, nebo louhem je velice závažné. A vždy platí, že látka musí z oka co nejdříve pryč. Látka v oku se tak musí ihned začít ředit a vyplachovat fyziologickým roztokem nebo borovou vodou v nejhorším případě i vodou z kohoutku, nebo balenou. A to nejméně po dobu 15 minut. A samozřejmě ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Popálení oka od jiskry, nebo třeba od horkého oleje je také velice bolestivé, doporučuje se přiložit studený obklad a vyhledat lékařskou pomoc. Pokud poranění není velké, většinou se dobře zahojí, ale pokud jde o větší popáleniny, je výsledek vždy nejistý.
Poranění tupým předmětem
Může jít o úder od druhého člověka, nebo třeba o úder golfovým míčkem či jiným předmětem. Většinou dochází k poranění celé očnice a kosti okolo oka, kde hrozí zlomenina oční kosti, která může být nebezpečná. Při tupých poraněních oka vznikají hematomy, tedy otoky, při kterých se oko může zdeformovat. Vše záleží na síle úderu, kterou oko dostalo. Vždy je tak na místě vyhledat ihned lékařskou pomoc, neboť může být poškozené oční okolí, ale především vnitřek oka, který nemusíme hned odhalit a může vést až ke slepotě.
Mohu předejít úrazu?
Existují mnohá opatření, jak si nezpůsobit poranění oka. Především pokud zacházíte s chemickými látkami, a to i doma, vždy noste ochranné brýle! Pozor, veškerou chemii skladujte bezpečně a dobře zabezpečenou před dětmi! Nepřibližujte se hlavou k ohni či jinému zdroji popálení, noste sluneční brýle, protože popálit oči vám může i slunce. Vždy si chraňte při jakékoli situaci hlavu a oči. A pokud ke zranění oka dojde, vždy vyhledejte lékařskou pomoc!