Špatný zrak za volant nepatří
18. 3. 2024Sluneční brýle pro rok 2024
1. 4. 2024Zrak je zázrakem evoluce, který nám umožňuje vnímat svět kolem sebe. Bez něho by bylo naše každodenní fungování mnohem obtížnější. Tento smysl nám přináší neuvěřitelnou schopnost vidět barvy, tvary a detaily. Každý živočich vnímá ale svět trochu jinak.
Nejlepší zrak na světě
Mezi přírodní špičky v oblasti zraku se bezesporu řadí ptáci z řádu dravců. Orel, jestřáb či káně zastiňují svou ostrostí lidský zrak až čtyřnásobně. Zatímco člověk má na svém nejcitlivějším místě zraku – tzv. žluté skvrně – přibližně 160 000 světločivných buněk na 1 mm čtvereční, káně lesní dosahuje počtu přes milion. Poštolka může vidět letící vážku až na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.
Největší počet barevných odstínů
Většina lidí je schopna rozlišit asi milion barevných odstínů, ale někteří jedinci mají mimořádně rozvinuté schopnosti vnímání barev. Jedno z nejdokonalejších barevných vidění v živočišné říši najdeme u ptáků. K rozpoznávání barev jsou vybaveni čtyřmi typy čípků (lidé mají tři), což jim umožňuje vnímat mnohem širší paletu, včetně mnoha purpurových odstínů, a dokonce i ultrafialového spektra, které lidská čočka vůbec nepropustí k sítnici. Díky tomu je pro ně svět daleko barevnější než pro nás a ve svém peří vnímají barevné vzory a kresby, které nám zůstávají skryty. Velmi kvalitní barevné vidění mají některé ryby. Můžeme u nich dokonce rozlišit čtyři typy čípků jako u ptáků
Nejlepší vidění v noci
Řada šelem, krokodýlů, koní, jelenů či turů, a dokonce i některých ryb, žraloků a pavouků vidí perfektně v noci. Může za to reflexní vrstvička zvaná tapetum lucidum, která se nachází uvnitř oka, za sítnicí, a odráží světlo z okolí. Díky ní prochází každý paprsek světla sítnicí dvakrát, na cestě do oka a zpět. Zvíře tak vnímá své okolí jasněji, což mu usnadňuje orientaci za zhoršených světelných podmínek. Když se na takto vybaveného tvora posvítí baterkou, jeho oči světlo odrazí a tím vyvolají dojem, jako by samy svítily. Velmi zvláštní druh nočního vidění mají chřestýši, krajty a někteří další hadi specializovaní na lov savců či ptáků. Dovedou vnímat infračervené záření, což je typ pro nás neviditelného záření za červenou částí spektra. Protože infračervené záření se od předmětů odráží tím více, čím má daný předmět vyšší teplotu. K detekci infračerveného záření ovšem hadům neslouží oči. Místo toho jej vnímají prostřednictvím specializovaných receptorů, uložených ve zvláštních jamkách na hlavě.
Nejdéle bez mrknutí
Václav Dvořák z Chebu dokázal bez jediného mrknutí očí upřeně hledět po dobu 1:00:18 hod. Obě jeho oční zornice byly po celou dobu pokusu viditelné, ani jedinkrát je nezakryla oční víčka. Rekordman tuto svou zvláštní schopnost objevil již v roce 1994.
Nejstarší zachované brýle
Na konci roku 2012 byly objeveny starověké brýle datované do 15. století. Tyto brýle byly nalezeny v klášterním sklepení v České republice. Tento objev poskytuje fascinující pohled na historii zrakových korekcí a dokazuje, že snaha o lepší vidění je stará jako lidstvo samo.
Jedno z největších rizik pro zrak
S rozvojem moderních technologií se zvyšuje počet lidí trpících syndromem suchého oka, který je způsoben dlouhodobým pobytem před počítačovými obrazovkami. Tento syndrom je vážným zdravotním problémem, který vyžaduje pozornost a preventivní opatření. Každý člověk by si měl nechávat svůj zrak pravidelně kontrolovat. Nyní je to možné i v oční optice bez čekání. Objednejte se na měření zraku do POP OPTIK ještě dnes a zajistěte si tak čas v optice sami pro sebe.